دسته بندی ها:

دسته بندی ها

اثر کوریولیس

اثر کوریولیس

تعداد ویدئوها: 1

از اثر کوریولیس چه می دانید؟ کوریولیس یک شبه نیروست که باعث انحراف اجسام در حال حرکت به بیرون از راستای خط راست، از دید یک ناظر درون یک دستگاه چرخان می شود. این اثر توسط گاسپار گوستاو کوریولیس؛ مهندس و ریاضیدان فرانسوی در قرن ۱۹ میلادی کشف شد. تاثیرات این نیرو را می توان به وضوح در تعیین جهت جریانات جبهه های آب و هوایی سیارات دید. در این دوره با اثر کوریولیس و تأثیرات شگفت انگیز آن آشنا می شوید.

انقراض دایناسورها

انقراض دایناسورها

تعداد ویدئوها: 6

زمینی که امروز شاهد آن هستیم از دل فجایع عظیمی سر برآورده که در باور ما نمی گنجد. زمین علاوه بر ساکنان فعلی اش، خانه موجودات دیگری نیز بوده که در اثر همین فجایع طبیعی از میان رفته اند؛ یکی از بارزترین گونه های منقرض شده طی تحولات زمین، دایناسورها هستند. در این دوره نگاهی داریم به فجایع طبیعی و شگفت آوری که حیات زمین و ساکنان آن را دستخوش تغییراتی اساسی کرده اند؛ به آریزونا سر می زنیم و نشانه های برخورد شهاب سنگی عظیم را با یکدیگر تماشا می کنیم و تلاش می کنیم از زندگی و انقراض دایناسورها اطلاعاتی به دست آوریم.

حیات-تقدیر یا شانس

حیات-تقدیر یا شانس

تعداد ویدئوها: 3

شما نقطه آغاز شکلگیری زمین و حیات بر روی آن را چگونه می بینید؟ دانشمندان، انفجار عظیم 14 میلیون سال پیش را سرآغاز شکلگیری جهان می دانند. در این دوره ما به بررسی نظریات مختلف پیرامون شکلگیری جهان پرداخته ایم. شما با پیگیری این دوره انفجار عظیم را خواهید شناخت، با کهکشان ها و ستارگان آشنا خواهید شد و دستاوردهای دانشمندان علم نجوم را خواهید دید.

سفر کیهانی-روز برخورد شهاب سنگ

سفر کیهانی-روز برخورد شهاب سنگ

تعداد ویدئوها: 3

شما در مورد شهاب سنگ ها چه فکر می کنید؟ برخی از دانشمندان علم نجوم و زمین شناسی معتقدند تهدید شهاب سنگ ها برای سیاره ما همواره وجود دارد. در این دوره تلاش کرده ایم تصویری دقیق از آنچه در کهکشان ها می گذرد، سیارک ها و شهاب سنگ هایی که از ابتدای تاریخ تهدید بزرگی برای زمین محسوب می شده اند، در اختیار شما قرار دهیم. در این میان به برنامه های ناسا برای خنثی کردن این تهدیدات نیز اشاره ای خواهیم داشت.

سفر کیهانی-سرنوشت آنتارکتیکا

سفر کیهانی-سرنوشت آنتارکتیکا

تعداد ویدئوها: 3

از عصر یخبندان چه می دانید؟ آیا می دانستید قطب های دوگانه زمین که سالهاست پوشیده از یخ و برف هستند، حدود 250 میلیون سال پیش سرزمین هایی سبز و حاصلخیز همراه با حیات وحشی زنده و پویا بودند؟ در این دوره شما را با تاریخچه عصر یخبندان و تأثیراتی که بر قطب شمال و جنوب داشته است، آشنا خواهیم کرد و سرنوشت یخچال های طبیعی از ابتدا تا به امروز را بررسی می کنیم.

سیاره آتش

سیاره آتش

تعداد ویدئوها: 6

در این دوره برای کسانی که کنجکاوند بدانند بزرگترین انقراض رخ داده بر روی زمین در اثر چه بوده، اطلاعات جالبی گرآوری کرده ایم. عده ای معتقدند برخورد شهاب سنگ عامل این انقراض و دیگر تحولات زمین بوده حال آنکه گروه دیگری از دانشمندان پدیده های زمین شناختی و گرمایش زمین را عامل این پدیده ها دانسته اند. ما در این دوره به دنبال علل انقراض برخی گونه های آبزیان نیز رفته ایم و تغییرات حیات اقیانوس ها در طول تاریخ زمین را بررسی کرده و به اطلاعات جالبی دست یافته ایم.

بیابان ها - دماسنج های آینده

بیابان ها - دماسنج های آینده

تعداد ویدئوها: 7

در این دوره با ما به بیابان بیایید. بیابان به نوعی سرزمین خشک و کم‌ باران در جغرافیای کره زمین گفته می‌شود که به خاطر بارندگی سالیانه کم، پوشش گیاهی کمی دارد. ما در این مجموعه ویدئو نحوه شکل‌گیری و گسترش بیابان‌ها، پوشش گیاهی و حیات وحش آن‌ها را مورد بررسی قرار داده‌ایم و برای این پژوهش به قلب صحرای بزرگ آفریقا رفته‌ایم. با دیدن این دوره درمی‌یابید که بیابان‌ها نه تنها مناطقی فاقد حیات و مخرب نیستند، بلکه در حفظ تعادل زمین نیز بسیار تأثیرگذارند.

زیردریایی برای اعماق اقیانوس

زیردریایی برای اعماق اقیانوس

تعداد ویدئوها: 16

تقریباً مسلم است که نخستین نشانه‌های حیات در اقیانوس‌‌ها ظاهر شده است، اما آگاهی انسان درباره اقیانوس‌‌ها و اعماق آن‌ها تا همین سال‌های اخیر، به اندازه آگاهی‌اش از سیاره‌‌های دیگر بوده است، حتی آنچه امروزه اخترشناسان درباره سطح ماه می‌‌دانند، بیشتر از دانسته‌های زمین‌شناسان درباره سطح زیر اقیانوس‌‌های زمین است! در این دوره می‌خواهیم با "زیردریایی دیپ سی چلنج" رازهای اعماق اقیانوس‌ها را کشف کنیم.

تاریخ حیات روی زمین

تاریخ حیات روی زمین

تعداد ویدئوها: 2

2 مرحله اولیه زمین 3 میلیارد سال به طول انجامید که در این دوره، حیات شامل تک سلولی‌ها بوده است. در این دوره با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با تاریخ حیات روی زمین کشف کنید.

زمین - خانه ما چطور ساخته شد

زمین - خانه ما چطور ساخته شد

تعداد ویدئوها: 24

حیات روی کره زمین حدود 4 میلیارد سال پیش به وجود آمد و انسان‌‍‌ها مدت زیادی نیست که پا به عرصه هستی گذاشته‌اند. اما انسان در همین مدت کوتاه موفق به برهم زدن توازن طبیعی و لازم برای حیات شد.

حادثه بزرگ - پیدایش کره زمین

حادثه بزرگ - پیدایش کره زمین

تعداد ویدئوها: 10

یکی از سوالات همیشگی ما این است که این کره گرد خاکی چگونه به وجود آمده است. در این دوره با ما همراه باشید تا به این سوال شما پاسخ دهیم.

حادثه بزرگ - زمین یخ زده

حادثه بزرگ - زمین یخ زده

تعداد ویدئوها: 10

670 میلیون سال پیش زمین یخ زد و حیات گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری را تهدید کرد. در این دوره با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در رابطه با یخبندان‌های زمین در اختیارتان قرار دهیم.