دسته بندی ها:

دسته بندی ها

دنیای اقیانوس‌ها

دنیای اقیانوس‌ها

تعداد ویدئوها: 11

کره زمین تنها همین سطح آرام و صافی نیست که ما بر آن قدم برمی داریم. زمین تشکیل شده از میلیون ها موجود زنده دیگر غیر از انسان، لایه های متفاوتی که هر یک ویژگی های مختص به خود دارند و آب ها که بزرگترین بخش زمین را به خود اختصاص داده اند. حال اگر مشتاقید با چگونگی شکل گیری اقیانوس ها، عصر یخبندان، موجوداتی که در نزدیکی ما اما دور از چشممان زندگی می کنن، نقش اقتصادی و امنیتی آب ها و تعامل انسان با آب های این کره خاکی آشنا شوید، این دوره پاسخ تمام سؤالات شما را می دهد.

زمین امروز

زمین امروز

تعداد ویدئوها: 7

تصور کنید روزی زمین چنان آلوده شود که هر یک از ما ناچار شویم با ماسک اکسیژن تنفس و تردد کنیم! به همین دلیل است که نقش انرژی های مختلف اعم از تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر، فسیلی و غیرفسیلی بر زندگی نوع بشر غیر قابل انکار است. در این دوره با انواع انرژی ها، چگونگی بوجود آمدن آن ها و تأثیرات مثبت و منفی هر یک بر زمین آشنا می شویم. نقش دولت ها بر تعدیل اثرات منفی سوخت های فسیلی و ابتکاراتی که در این زمینه داشته اند نیز بخشی از محتوای دوره را تشکیل می دهد.

قطب جنوب

قطب جنوب

تعداد ویدئوها: 6

هیچ یک از ما نمی توانیم در برابر مسائلی همچون گرمایش زمین، از بین رفتن یخچال های طبیعی، نابودی گونه های جانوری و موضوعاتی از این دست بی تفاوت باشیم. داشتن دانشی نسبی در موضوعات ذکر شده، این توانایی را به ما می دهد که نقشی مفیدتر برای محیط زندگی مان داشته باشیم و با مسئولیت پذیری بیشتری به حیات خود ادامه دهیم. اگر تا امروز نمی دانستید که قطب جنوب در حال نابودیست، پنگوئن ها در معرض انقراض اند و ستاره های دریایی با گرم تر شدن زمین ضعیف و ضعیف تر می شوند، در این دوره با ما همراه شوید.

آمازون

آمازون

تعداد ویدئوها: 7

در مستند ویدیویی «آمازون» همراه ما باشید تا با بزرگ‌ترین جنگل بارانی جهان بیشتر آشنا شوید. جنگل آمازون با مساحت 5.5 میلیون کیلومترمربع در شمال آمریکای جنوبی قرار گرفته و با تقسیم شدن بین 9 کشور بیشتر آن در خاک برزیل و پرو جای دارد. آمازون پس از جنگل‌های روسیه بزرگ‌ترین جنگل کره زمین به شمار می‌رود. جالب است بدانید که حدود نیمی از اکسیژن جو زمین توسط این جنگل که در فهرست عجایب هفتگانه جهان قرار دارد تولید می‌گردد. این بزرگ‌ترین میراث طبیعی جهان که برخی آن را ریه‌های کره زمین نیز می‌نامند یکی از طولانی‌‌ترین رودهای جهان یعنی رود آمازون را در خود جای داده است. این رود که بین 6.2 تا 6.7 هزار کیلومتر طول دارد، از سرزمین سرخ ‌پوستان تا اقیانوس اطلس ادامه دارد و سالانه 200 هزار تن ماهی از آن صید می‌شود. بزرگ‌ترین شهر ناحیه آمازون واقع در شمال شرق برزیل، شهر مانائوس است. گردشگران جنگل‌های آمازون با حضور در این منطقه، گویی در بهشتی رنگارنگ مملو از شگفتی و زیبایی منحصر به فرد قدم گذاشته‌اند. دومین جوندگان بزرگ جهان یعنی سگ‌‌های آبی به دلیل ساخت سد، کانال و خانه‌‌های چوبی در این جنگل بسیار پرآوازه‌اند. با ورود به آمازون، جنگلی با بالاترین تنوع زیستی می‌توانید موجودات کمیابی که در هیچ کجای دنیا دیده نمی‌شوند را مشاهده کنید. یکی از نادرترین این موجودات که فقط در رود آمازون زندگی می‌کند، دلفین صورتی نام دارد که به زبان محلی بوتو "Boto" نامیده می‌شود. این جانور در سال 1817 توسط هانری ماری دوکروته دو بلنویل "Henri Marie Ducrotay de Blainville" شناسایی شد. این جاذبه عجیب رودخانه آمازون به جای باله بر پشت خود یک قوز دارد و غالبا از سخت پوستان، خرچنگ‌ها، گربه ماهی‌ها و ... تغذیه می‌کند. برزیل بزرگ‌ترین جنگل استوایی در جهان را داراست. جنگل‌‌های بارانی آمازون در تمام فصول سال دارای هوایی گرم با رطوبتی بسیار بالا هستند. متوسط درجه حرارت در مرکز آمازون، در حدود 30 درجه سانتیگراد است. جالب است بدانید 3هزار گونه درخت ثبت شده در این جنگل وجود دارد که در سال‌های اخیر 30 درصد آنها از بین رفته‌اند. بریدن درخت‌ها برای چوب، گسترش کشتزارهای سویا و ایجاد دامداری از جمله عوامل این جنگل‌زدایی‌ها بوده است. شاید بسیاری از مردم دنیا ندانند که بزرگ‌ترین مورچه‌های جهان در کجا زندگی می‌کنند. این مورچه‎ها با 2 سانتی‌متر طول و آرواره‌هایی قوی که به تیزی تیغ است در قلب جنگل‌های آمازون، دیگر تنها حشراتی بی‌آزار محسوب نمی‌شوند، چرا که نیش این مورچه حتی می‌تواند یک انسان را از پا درآورد. همواره خطراتی مانند، تب زرد، تب دنگی، مالاریا و حیوانات درنده مردم این کشور را تهدید می‌کند. در جنگل‌های آمازون تاکنون (2018) بیش از 24 میلیون نفر زندگی می‌کنند که شامل صدها هزار مردم بومی است که به 180 قبیله گوناگون تعلق دارند. بومیان برزیل، سرخ پوستان آمازونی که قبل از ورود سفید پوستان جمعیتی بیش از ۵ میلیون نفر داشته‌اند. تماشای ویدیوهای این مستند دیدنی خالی از لطف نیست.

زیبایی فریبنده

زیبایی فریبنده

تعداد ویدئوها: 5

در مستند ویدئویی «زیبایی فریبنده» قصد داریم شما را با موجودی خطرناک و در عین حال زیبا در دریاها آشنا نماییم. عروس دریایی "Jellyfish"، از جمله مخلوقات سحرآمیز و البته خطرناکی است که از حدود 500 تا 700 میلیون سال پیش در دریاها می‌زیسته‌اند. بدن عروس دریایی از یک توده پولیپ مانند تشکیل و از آن دنباله‌هایی به شکل رشته خارج شده است. هزاران سلول حاوی سمی مرگبار به نام نماتوسیت سطح این رشته‌ها را پوشانده‌اند. این موجودات در برخی سواحل و نیز اعماق دریاها قابل مشاهده هستند. شاید هیچکس دوست نداشته باشد عروس دریایی را با تمام زیبایی‌اش لمس کند. این جانور دریایی ژلاتینی در شکل‌های مختلف وجود دارد. از انواع عروس دریایی می‌توان به نوع جعبه‌ای "Box Jellyfish" که خطرناک‌ترین نوع آن به شمار می‌آید و مرد جنگجوی پرتغالی "Portuguese man-of-war" اشاره کرد. این جانوران با زیبایی رمزآلود خود عمری از 1 تا 30 دارند و می‌توانند به اندازه 200 برابر جثه اولیه خود رشد کنند. بهشت عروس‌های دریایی در میانه اقیانوس اطلس و نزدیکی آزور "Azores" قرار دارد. جزیره پیکو در غرب مجمع الجزایر آزور، زیستگاه اصلی این جانوران دریایی است. در این جزیره می‎‌توان به آسانی بر روی عروس‌های دریایی مطالعه کرد. حضور این جانواران در آب‌های هر منطقه از دریا، نشان از وجود جریان‌های آبی قدرتمندی دارد که مقدار زیادی ماده مغذی در خود دارند. این جانوران دریایی که 98 درصد بدنشان را آب تشکیل می‌دهد، از مواد مغذی آب‌ها از جمله پلانکتون‌ها، ماهی‌ها و خرچنگ‌ها تغذیه می کنند. نوتریکولا "Nutricula" یا عروس دریایی نامیرا ، موجود جاودانه‌ای است که می‌تواند از مرحله بلوغ مجدد به حالت پولیپ بازگردد. این گونه از عروس دریایی با وجود نامیرایی زیستی و اینکه می‌تواند بی‌نهایت بار به دوران جنین خود برگشته و دوباره زندگی را آغاز کنند اما در طبیعت دریا اغلب شکار شده و یا بر اثر بیماری پیش از آنکه بالغ شوند می‌میرند. با این وجود زندگی این جانور به عنوان یکی از طولانی‌ترین مراحل حیات در طبیعت به شمار می‌رود. در تماشای این مستند با ما همراه باشید تا با زندگی این جانور زیبا، سحرآمیز و البته کشنده از نزدیک آشنا شوید.

سفر شگفت‌انگیز پروانه‌ها

سفر شگفت‌انگیز پروانه‌ها

تعداد ویدئوها: 8

در مستند ویدئویی « سفر شگفت‌انگیز پروانه‌ها» با یکی از عجیب‌ترین رازهای دنیای طبیعت، سفر شگفت‌انگیز پروانه مونارک آشنا خواهید شد. ‌‌ این جانوران هر ساله از اقلیمی به اقلیم دیگر در حال پرواز هستند و شهرت آنها نیز به خاطر همین مهاجرت قابل پیش‌بینی از شمال به جنوب است. این موجودات کوچک با بال‌هایی به طول تقریبی 10 سانتی‌متر برای مهاجرت 2000 مایلی به خوبی آماده شده‌اند. پروانه مونارک "Monarch" حشره کوچکی است که در ساختار بدنی خود، لوله گوارش، قلب پشتی و طناب عصبی شکمی دارد. خویشاوندان این پروانه در تمام اقلیم‌هایی که گیاه علف شیر یا گونه‌های گیاهی نزدیک به آن مثل فرفیون پیدا شود، وجود دارند. پروانه مونارک در زبان علمی به نام Danaus Plexippus و در زبان فارسی به پروانه شهریار معروف است. این حیوانات از شاخه بندپایان و در راسته پولک‌بالان قرار دارند. پروانه‌های مونارک یکی از گونه‌های بسیار زیبای پروانه هستند که در کانادا و شمال ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند. مهاجرت پروانه‌های مونارک در شرایط آب و هوایی خاصی از آمریکای شمالی به سمت مکزیک صورت می‌گیرد. هوای معتدل و به عبارتی فصل بهار برای سفر این نوع پروانه‌ها بسیار مناسب است. آب‌های آزاد و بادهای وزنده، زندگی پروانه‌های مونارک را تهدید می‌کند. راز جهت یابی و مهاجرت پروانه مونارک توسط پروفسور الي شليزرمن "Eli Shlizerman" استاد رياضي دانشگاه واشنگتن و سرپرست اين تحقيق کشف شد. این پروانه‌ها از مسیر وزش باد برای جهت‌یابی در سطح دریاها و دریاچه‌ها کمک می‌گیرند. همچنین آنها برای عبور از مسیرهای خشکی با صرف کمترین انرژی و تنها با استفاده از خورشید مسیر صحیح حرکت خود را به خوبی می‌یابند. آنها با چشمان خود موقعیت خورشید را در آسمان رصد کرده و به کمک شاخک‌هایشان زمان مشخص از روز را یافته و در نتیجه در تمام روز به سمت جنوب حرکت می‌کنند. نابودی مونارک‌ها در طول مهاجرت امری طبیعی است. تعداد مرگ و میر این جانور در طول مسیر نامشخص است، اما آنها پس از رسیدن به مقصد نیز در خطر نابودی قرار دارند. زیستگاه آنها در کوهستان‌ها یا جنگل‌های مکزیک، خطرات بسیاری را برایشان ایجاد می‌کند. تغییر شرایط جوی و تغییر در زیستگاه این جانوران، مهاجرت آنها را با مشکلات متعددی مواجه کرده است. مهاجرت این جانداران زیبا بشریت را حیرت‌زده کرده و تعدادی زیست‌شناس و دانشمند همواره روی زندگی آنها در حال تحقیق‌اند. جالب است بدانید مردم مکزیک به واسطه کوچ پروانه‌ها در جشن و شادی غرق می شوند، کسب و کارشان رونق می‌گیرد و برای رسیدن آنها به مقصد دعا می‌کنند. در این ویدئو مستند مناظر زیبایی از کوچ پروانه‌ها را می‌بینید. میلیون‌ها میلیون پروانه پس از طی مسافتی بالغ بر 2000 مایل، به مکزیک می‌رسند. با ما در این دوره ویدیویی مستند همراه باشید.

قلمرو کوسه‌های غول پیکر

قلمرو کوسه‌های غول پیکر

تعداد ویدئوها: 6

در مستند ویدیویی «قلمرو کوسه‌های غول پیکر» با ما همراه باشید. جزیره‌ای دورافتاده در اقیانوس آرام وجود دارد که جهان آن را از یاد برده است. در این مکان کوسه‌های غول ‌پیکری وجود دارند که بیشتر آنها ماده و باردار هستند. در این بین محققانی به شگفت انگیزترین مجمع الجزایر دنیا، گالاپاگوس "Galapagos islands" سفر کردند تا به تحقیق بر روی زندگی این جانوران غول پیکر بپردازند. جزایر آتشفشانی گالاپاگوس از نظر موقعیت جغرافیایی، در شرق اقیانوس آرام و در 900 کیلومتری سواحل غربی آمریکای جنوبی واقع است که امکانات تفریحی و توریستی متعددی دارد. کوسه نهنگ‌ها یا کوسه کولی کر‌ها (نام علمی Rhincodon typus)، به گروهی کوچکی به نام کوسه نهنگ سانان تعلق دارند. آن‌ها به خاطر آرایش بال‌ها و لایه‌ای از پوست که دور دهانشان نقش بسته، شهرت بسیاری دارند. شاید برایتان جالب باشد بدانید که این کوسه‌ها در سن بلوغ 18 متر طول و 30 تن وزن دارند. این جانوران عظیم الجثه از پلانکتون‌ها و ماهی‌های دیگر تغذیه می‌کنند. از کوسه‌های سر‌چکشی چه می‌دانید؟ این کوسه‌ها در سرتاسر مجمع الجزایر گالاپاگوس پراکنده‌اند اما فقط در مناطقی تجمع دارند که جریان‌های قدرتمند جنوبی به جزیره داروین می‌رسند. جمعیت کوسه‌های سرچکشی به واسطه قرار گرفتن در این منطقه حفاظت‌ شده، به سرعت در حال افزایش است. در ادامه مستند سفر به گالاپاگوس خواهید دید که کوسه نهنگ‌ها در حرکت به سمت طاق داروین (زیستگاه موجودات آبی غول آسا) در جنوب آمریکا، دانشمندان را نیز به دنبال خود می‌کشانند. در این سفر تحقیقاتی، دانشمندان نشانه‌هایی از ارتباط را در میان این کوسه نهنگ‌ها شناسایی می‌کنند که بسیار جالب است. در این بین تغییرات جوی آب و هوایی و طوفان‌های سهمگین دریایی تحقیقات دانشمندان را با مشکل مواجه می‌کند. آن‌ها پس از گذر از طوفان و در ادامه تحقیقاتشان، به دنبال مکان و زمان زایمان کوسه نهنگ‌ها هستند؛ مکانی که هنوز برای آنها مبهم و ناشناخته است. تماشای ویدیوهای این مستند زیبا و هیجان‌انگیز را از دست ندهید.

هفت حیوان برتر آفریقا

هفت حیوان برتر آفریقا

تعداد ویدئوها: 7

در مستند ویدیویی «هفت حیوان برتر آفریقا» با حیوانات قدرتمند و غول‌پیکر قاره آفریقا بیشتر آشنا خواهید شد. قاره آفریقا با مساحتی در حدود 30,37 میلیون کیلومتر مربع به عنوان دومین قاره پهناور دنیا به شمار می‌رود و 20,4 درصد کل خشکی‌های زمین را در بر می‌گیرد. در این قاره وسیع، حیوانات و پستانداران به شکل انبوه و در نژادهای مختلفی وجود دارند و بیشتر آن‌ها نیز در قلمرو آفریقای گرمسیری زندگی می‌کنند. آفریقا میدان نبردی برای حیات وحش است؛ جایی که در آن حیوانات درنده، بزرگ و شکارچیان تندرو در کنار یکدیگر حیات وحش خارق‌العاده‌ای را تشکیل می‌دهند و با شجاعت از قلمرو خود محفاظت کرده و به حیات ادامه می‌دهند. اما در میان آنان هفت مورد بر سایر حیوانات این قاره وسیع برتری دارند. شیرهای خشمگین، یوزپلنگ‌های "Cheetah" مشهور به دونده‌های تیزپا، کفتارهای فرصت ‌طلب، بوفالوهای گیاه‌خوار، کرگردن‌های تنومند، فیل‌های عظیم‌الجثه و پلنگ‌ها از جمله حیوانات منحصر به فرد این قاره بزرگ به شمار می‌روند. فیل‌های آفریقایی بزرگ‌ترین گونه جانوری بر روی خشکی در دنیا به حساب می‌آیند و برای بقای خود از برگ‌ها و ریشه گیاهان تغذیه می‌کنند. این نژاد از فیل‌ها در مقایسه با نوع آسیایی خود درشت اندام‌ترند و در حال حاضر (2017) به دلیل شکار بی‌رویه انسان‌ها نسلشان رو به انقراض است. شیرها تنها گربه‌سانانی هستند که به صورت اجتماعی زندگی می‌کنند و با عنوان سلطان جنگل در بیشه‌زار و دشت‌ها به حیات خود ادامه می‌دهند. این حیوانات درنده از طریق کمین کردن در مسیر پستانداران، پرش ناگهانی و دویدن به شکار طعمه خود می‌پردازند. دشمنی میان شیرها و کفتارها بر سر غذا و در واقع برای ادامه بقا یک دشمنی دیرینه است. این دو پستاندار درنده نه تنها بر سر طعمه، بلکه بیشتر مواقع بر سر قلمرو نیز با یکدیگر درگیر می‌شوند. کرگدن‌های سفید بعد از فیل‌ها، دومین پستانداران بزرگ خشکی به حساب می‌آیند و تقریبا 98,8 درصد از این حیوانات تنومند در کشورهای آفریقای جنوبی، نامیبیا، زیمباوه و کنیا زندگی می‌کنند. این گونه جانوری به مراکز حفاظتی مختلفی در آفریقا منتقل شده‌ تا با فراهم کردن پیش زمینه‌های لازم برای بقای نسلشان، از انقراض آنان جلوگیری گردد. در ادامه شما را به تماشای ویدیوهای این مستند مهیج دعوت می‌کنیم.

173روز در سفر

173روز در سفر

تعداد ویدئوها: 11

از شما علاقه‌مندان به طبیعت دعوت می‌کنیم در تماشای دوره مستند ویدئویی «173 روز در سفر» با ما همراه باشید. ‌ این سفر با پای پیاده، حول محور خط الراس پاسیفیک "Pacific ridge" صورت گرفت. خط الراس پاسیفیک، از مرز مکزیک شروع شده و تا 2500 مایل ادامه دارد و در نهایت به کانادا ختم می‌شود. در این مستند، داستان دو طبیعت‌گرد را برای شما به نمایش خواهیم گذاشت که این سفر پرفراز و نشیب را با تلاش‌هایی بی‌وقفه از صحرایی در مکزیک آغاز می‌کنند. سپری کردن اوقات در طبیعت سختی‌ها و البته لذت‌های خاص خودش را دارد. خواهیم دید که گرسنگی می‌تواند چه تاثیری بر انسان‌ها بگذارد و خشکی و متفاوت بودن شرایط آب و هوایی، تا چه حد چالش برانگیز است. اما این انسان‌ها از همسفر بودن با هم لذت می‌برند، به تجربه‌های تازه دست می‌یابند، با حیوانات خطرناک و عجیب روبرو شده و زندگی متفاوتی را لمس می‌کنند. آنها حس آزادی را در میان کوه‌ها و کویرها به دست می‌آورند و آن را با هیچ حس دیگری در دنیا عوض نمی‌کنند. سفر کردن و رفتن به شهرهای مختلف، تجربیات جالبی در خود دارد. آشنایی با آدم‌ها از هر رنگ و نژاد، با داستان‌ها و سبک‌های مختلف زندگی، چالشی است که در این مواقع ایجاد می‌گردد. درس‌های بسیاری می‌توان از طبیعت گرفت، از جمله اینکه چگونه در کنار سایر افراد زندگی کرده و با آن‌ها تعامل خوبی داشته باشیم. این دو طبیعت‌گرد در طول مسیرشان پارک ملی یوسیمیتی "Yosemite National Park"، بزرگ‌ترین آتشفشان کالیفرنیا یعنی کوه شستا "Mount Shasta" (پنجمین کوه بلند کالیفرنیا با ارتفاع تقریبی 4322 متر که در جنگل ملی ترینیتی- شستا قرار دارد) و طبیعت خشن و سرمای کانادا را مشاهده و طی می‌کنند. پارک ملی یوسیمیتی، نخستین پارک ملی و طبیعی ایالات متحده آمریکا، مملو از قله‌های بلند، آبشارها و بیش از 200 گونه گیاهی و جانوری در سال 1890 در کالیفرنیا تاسیس شد. این پارک به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. آنها در نهایت پس از گذشت نزدیک به 200 روز موفق به طی نمودن این مسیر طولانی می‌شوند. با ما در این مستند ویدئویی همراه باشید.

زندگی روی کره زمین

زندگی روی کره زمین

تعداد ویدئوها: 13

در مستند ویدیویی «زندگی روی کره زمین» به پدیده‌های مختلف کشف شده در این کره خاکی و تاثیرات آن بر روی حیات بشری می‌پردازیم و پی خواهیم برد که چگونه می‌توان از این منابع خارق‌العاده و طبیعی در جهت بهبود زندگی روزمره انسان‌ها استفاده کرد. زمین سیاره‌ای منحصر به فرد و بی‌همتا در منظومه شمسی است که تاریخچه شکل‌گیری آن حدودا به 4600 میلیون سال پیش باز می‌گردد؛ جایی که با دارا بودن عناصر چهارگانه مهمی نظیر آب، هوا، خاک و آتش می‌تواند پیش زمینه‌های لازم برای زیستن تمامی جنبندگان را میسر ‌سازد. با گذشت زمان، کشف آتش توسط بشریت نقطه آغاز بسیاری از تحولات به شمار می‌آمد. پس از آن عصر یخبندان باعث شد که انسان‌ها در جنوبی‌ترین نقطه آفریقا دور هم جمع شوند و با پخش شدن در سراسر جهان، شیوه‌های خاصی را برای زندگی خود در پیش بگیرند. انسان‌های نخستین می‌دانستند که چگونه باید در طبیعت وحشی زندگی کنند و نیازهایشان را برآورده سازند. آنان از دل طبیعت برای خود دارو تهیه می‌کردند و با روش‌های شگفت‌آوری به شکار حیوانات می‌پرداختند. غرق شدن در پیشرفت‌های پیاپی زندگی روزمره باعث شده که عناصر شگفتی ساز طبیعت را فراموش کنیم؛ تحول اسرارآمیزی که به ما می‌آموزد چگونه این جهان را برای خود و نسل‌های بعدی حفظ نماییم. زندگی در عصر جدید با مصرف رژیم‌های غذایی نامناسب و استفاده از مواد افزودنی خوراکی، سلامتی بسیاری از انسان‌ها را به خطر انداخته است. کاهش مواد شیمیایی موجود در زمین قطعا برای این سیاره و بدن انسان‌ها مفید است، در نتیجه استفاده از خوراکی‌های ارگانیک (طبیعی) و دوری از مصرف مواد شیمیایی باید سرلوحه زندگی همه افراد قرار گیرد. علاوه بر این بشر در مراقبت از محیط زیست و سالم نگه داشتن آن نیز نقش بسیار مهمی دارد. استفاده از فناوری‌های پیشرفته بدون آسیب‌رسانی به طبیعت از جمله عواملی است که توسط خود انسان‌ها انجام می‌گیرد و رعایت آن گام بزرگی را در جهت حفظ محیط زیست و تداوم حیات انسانی بر می‌دارد. در ادامه توجه شما را به تماشای ویدئوهای این مستند جذاب جلب می‌کنیم.

اثر کوریولیس

اثر کوریولیس

تعداد ویدئوها: 1

از اثر کوریولیس چه می دانید؟ کوریولیس یک شبه نیروست که باعث انحراف اجسام در حال حرکت به بیرون از راستای خط راست، از دید یک ناظر درون یک دستگاه چرخان می شود. این اثر توسط گاسپار گوستاو کوریولیس؛ مهندس و ریاضیدان فرانسوی در قرن ۱۹ میلادی کشف شد. تاثیرات این نیرو را می توان به وضوح در تعیین جهت جریانات جبهه های آب و هوایی سیارات دید. در این دوره با اثر کوریولیس و تأثیرات شگفت انگیز آن آشنا می شوید.

انقراض دایناسورها

انقراض دایناسورها

تعداد ویدئوها: 6

زمینی که امروز شاهد آن هستیم از دل فجایع عظیمی سر برآورده که در باور ما نمی گنجد. زمین علاوه بر ساکنان فعلی اش، خانه موجودات دیگری نیز بوده که در اثر همین فجایع طبیعی از میان رفته اند؛ یکی از بارزترین گونه های منقرض شده طی تحولات زمین، دایناسورها هستند. در این دوره نگاهی داریم به فجایع طبیعی و شگفت آوری که حیات زمین و ساکنان آن را دستخوش تغییراتی اساسی کرده اند؛ به آریزونا سر می زنیم و نشانه های برخورد شهاب سنگی عظیم را با یکدیگر تماشا می کنیم و تلاش می کنیم از زندگی و انقراض دایناسورها اطلاعاتی به دست آوریم.